Nejdelší strana: 95 cm
Olej na plátně, 80x90 cm. Signováno vpravo dole Paderlík. Rámováno.
Hlavní osou tvorby Arnošta Paderlíka byla zátiší, zejména v pozdějších letech jeho umělecké kariéry. Na tomto archetypálním uměleckém žánru autor nalézal možnost jak rozvíjet, prozkoumávat a posunovat tradiční výrazové prostředky v souladu se svým vlastním výtvarným směřováním. K takovým zátiším patří také nabízené dílo Modrý večer. Malíř zcela typicky pracuje s repertoárem předmětů běžného života zasazených do domácího prostředí. Nejpoutavěji tak na Paderlíkových obrazech vystupuje právě způsob podání tohoto statického výseku z lidského života. Specifickým využitím skladebnosti, tvarovou stylizací a srozumitelným barevným řešením obraz diváka doslova uchvátí svou zřetelností, prostou čistotou a civilností, za nimiž se ale skrývá intenzivní zájem o vizuální účinek a poetiku každodenního bytí. Sumárním podáním předmětů na plošném pozadí Paderlík jako by předkládal zpověď o kráse obyčejnosti, ze které těží i jeho vyspělý malířský projev. Stojíme před reprezentativní ukázkou zralého díla tohoto ceněného českého umělce.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
o autorovi: 1919 - 1999
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 150 000 Kč