Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 20 cm
Olej na plátně fixovaném na kartonu, 20x16 cm. Monogramováno vlevo dole pod rámem AW. Rámováno.
Signovaný obraz Monument u moře pochází z díla Antonína Waldhausera, vysoce ceněného malíře rozeného ve Vodňanech, který se proslavil mimo jiné svými vlasteneckými aktivitami. Ve svém díle se tento malíř, student pražské a vídeňské Akademie, vyloženě nevyhranil. Zabýval se malbou historických výjevů, portréty, ale také krajinomalbou, ke které lze řadit i předloženou olejomalbu památníku poblíž vodní plochy s romantizujícími rysy. Na obraze malíř zachytil vznosnou siluetu monumentu, který se tyčí vysoko nad břehy nedalekého moře brilantně naznačeného uvolněnými tahy štětce. Pro výjev malíř zvolil zastřené tmavé barevné řešení. Pouze na nebi nad horizontem prosvítají odstíny světla při západu slunce. Mistrně malířsky podaná scéna působí mírně tajemným, až mystickým dojmem, který z tohoto komorního tonda činí krásnou ukázku díla známého autora, jejíž hodnota se v budoucnu dozajista znásobí.
o autorovi: 1835 - 1913
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 470 000 Kč.