Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 42 cm
Olej na dřevě, 33x42 cm. Signováno vpravo dole Ant. Waldhauser. Rámováno.
Antonín Waldhauser studoval na pražské a vídeňské Akademii, kterou ukončil jako premiant. Ve svém díle se tematicky zcela nevyhraňoval. Na předkládaném obraze sáhl k situačnímu historizujícímu výjevu, na němž zaznamenal pár mužů vprostřed hádky. O vypjatosti chvíle neklamně svědčí rozmáchlá gesta obou hlavních protagonistů, kteří se objevují v centru kompozice. Rozhádaný pár obklopuje skupina přihlížejících, kteří stejně jako oni oblékají barevné historizující kostýmy se zdobnými kabátci a vysokými botami. Na dramatičnosti okamžiku dodává také osvětlení klenuté krčmy svítilnou zavěšenou přímo do středu výjevu. O malířově úrovni vypovídá nejen umné zacházení s kompozicí a koloritem, ale také neotrocký rukopis realisticky pojaté scény. Obraz je velmi vhodně doplněn plastickým rámem. Jde o dílo známého a velmi ceněného vlasteneckého umělce, jehož hodnota se v budoucnu dozajista znásobí.
o autorovi: 1835 - 1913
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 470 000 Kč.