Antonín Slavíček - Partie z Českomoravské vysočiny u Kameniček

Olej na plátně, 38x57 cm. Signováno vlevo dole A. Slavíček. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Přiložen písemný posudek PhDr. Michaela Zachaře. Pozdější autorská signatura. Suverénní malba založená na charakteristické práci se spontánním uvolněným rukopisem výborně reprezentuje dílo Antonína Slavíčka z plodného období, kdy působil v Kameničkách a okolí. Zdejší krajina se stala bohatým zdrojem malířovy inspirace a poskytovala mu prostor tříbit jeho příznačný autorský přednes. Kompozici oblíbeného motivu ubíhající krajiny s naznačenou cestou malíř budoval nanášením hutných nánosů barvy a citlivým zacházením s koloritem. Rukopis, který je sám o sobě nositelem výrazu, se zřetelně odpoutává od popisného realismu ve snaze zachytit autentický přímý prožitek z krajiny. Z hlediska Slavíčkovy tvorby jako celku lze toto dílo označit za velmi bezprostřední, výrazově uměřené, které je však dodnes schopno zprostředkovat jedinečný dojem z daného místa a okamžiku tak, jak ho vnímal sám autor. Způsob uplatnění malířského výraziva, tedy volba námětu, způsob jeho kompozičního podání i barevně řešení, nadto poskytují doklad toho, že si Slavíček pro dosažení maximálního účinku vystačil s redukovanou škálou malířských prostředků. Jde o mimořádné dílo jednoho z nejznámějších a sběratelsky nejžádanějších českých umělců přelomu 19. a 20. století.

o autorovi: Narodil se 16. 5. 1870 v Praze a zemřel 1. 2. 1910 v Praze

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 15 000 000 Kč

vydraženo top posouzeno znalcem
85349. Partie z Českomoravské vysočiny u Kameniček
Dražba ukončena:02.11.2022 20:27:32
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:110 000 Kč