Olej na překližce, 27x34 cm. Signováno vlevo dole A. Slavíček Kameničky IV 1905. Nerámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Poetická malba Antonína Slavíčka pochází ze stěžejního období autorovy tvorby, kdy na počátku 20. století pobýval v Kameničkách u Hlinska. Jedná se o kompozici z prostého venkovského prostředí, jejíž zpracování se vyznačuje pro Slavíčka typickým spontánním rukopisem a umným sjednocením barevnosti. Obrazu vládne převážně teplý kolorit hnědých, okrových a oranžových odstínů doplněný o nánosy lomené běloby, která se objevuje v pozůstatcích sněhové pokrývky a na fasádách budov. Z pohledu techniky se jedná o práci velmi bezprostřední a uvolněnou, čemuž odpovídá nejen způsob kladení barev na podložku, ale i formát. Pomocí barevných skvrn je budován prostor, stejným způsobem malíř zachytil též aktuální světelné podmínky. Slavíček se zde jednoznačně projevuje jako umělec, který disponoval obdivuhodnou schopností zprostředkovat přímý prožitek z krajiny, aniž by svůj projev zatěžoval kalkulem vedlejších výtvarných fines. Upřímné zachycení přirozeného rázu krajiny i atraktivní rukopis z tohoto obrazu činí velmi reprezentativní ukázku díla jednoho ze sběratelsky nejžádanějších českých umělců přelomu 19. a 20. století.
Nejdelší strana: 34 cm
o autorovi: Narodil se 16. 5. 1870 v Praze a zemřel 1. 2. 1910 v Praze
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 15 000 000 Kč
Částka | Přihozeno | Přihodil |