Antonín Michalčík - Panychida za staré lásky

Olej na plátně, 100x73 cm. Signováno vpravo dole Michalčík 93. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Předkládaný obraz datovaný do roku 1993 zastupuje pozdní tvorbu Antonína Michalčíka, v níž se nadále projevoval autorův intenzivní sklon k symbolistní imaginaci. Obraz Panychida za staré lásky je po obvodu pravidelně rozdělen do menších polí, ve kterých se střídavě objevují lidská ústa a oči v různých barevných odstínech. Ústředím kompozice je světelně zdůrazněný ovál s tváří, kterou lemuje naznačený závoj. Tajuplné téma, ve kterém jako by se vyjevoval vnitřní svět uznávaného autora, svědčí o snaze vyrovnat se se vzpomínkami. Silný náboj obrazu podtrhuje barevné řešení a poetický název. Výjev tak může navozovat až dojem ikony. Michalčíkovo dílo, které bylo již za autorova života prezentováno na řadě výstav, strhává svou hloubkou a zcela oprávněně se těší stále většímu zájmu odborné i sběratelské veřejnosti.

o autorovi: 1914 - 1998
Narodil se v Užhorodě. Studoval kreslení na ČVUT u prof. Boudy a Blažíčka, později Dějiny umění na FFUK. Sám pedagogicky působil na pražské Střední uměleckoprůmyslové škole. Ve své volné tvorbě se věnoval malbě a také knižním ilustracím.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč

71761. Panychida za staré lásky
Dražba ukončena:27.01.2022 21:23:31
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:8 500 Kč