Olej na plátně, 50x40 cm. Signováno vpravo dole Michalčík. Rámováno.
Nejdelší strana: 57 cm
Antonín Michalčík se na tomto krásném obraze s názvem Něžná krajina projevuje jako mistr symbolistní imaginace. Na výjevu se objevuje síť porostu, ze kterého na střední ose obrazové plochy vyrůstá křehký růžový květ. Růže vybíhá do jemného valéru pozadí, které traktují pouze otisky lidských úst v naznačení letmého polibku. Díky výběru motivů i způsobu jejich podání z obrazu dýchá přitažlivé vnitřní napětí, tedy naznačení ambivalentní lyriky drsné něhy růžového křoviska. Nevtíravou atmosféru a citovost plně vyjadřuje i líbezná barevnost a Michalčíkův kultivovaný malířský projev. Jde o působivé dílo vysokých výtvarných kvalit se skvěle propojenou obsahovou i výrazovou složkou.
o autorovi: 1914 - 1998
Narodil se v Užhorodě. Studoval kreslení na ČVUT u prof. Boudy a Blažíčka, později Dějiny umění na FFUK. Sám pedagogicky působil na pražské Střední uměleckoprůmyslové škole. Ve své volné tvorbě se věnoval malbě a také knižním ilustracím.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč