Antonín Marek Machourek - Zvěstování

Olej na plátně, 60x82 cm. Signováno vpravo dole A. Machourek. Rámováno.

Nejdelší strana: 92 cm

Lyrické dílo Antonína M. Machourka, který úspěšně vystavoval ve Francii, vyniká jemnou atmosférou a výrazovou sdílností. Jedná se o práci barevně i formálně stylizovanou s intenzivním zvnitřnělým účinkem. Kompozici Zvěstování malíř volil centrální, kdy setkání anděla s Pannou Marií ve středu obrazu díky naznačení pohybu postav a osvícení scény vytváří scelenou světelnou čočku, v níž se akt zvěstování odehrává. K působení obrazu samozřejmě přispívá redukovaná paleta, díky níž obraz působí spirituálním meditativním dojmem. Stejný výraz evokují barevné přechody, celková formální oproštěnost i malířův atraktivní rukopis. Machourek se zde prezentuje jako malíř s bytostně rozvinutou schopností vtisknout svým dílům jedinečnou výrazovou hloubku.

o autorovi: 1913 - 1991
Narodil se v Nitkovicích u Kroměříže. Studoval u prof. Bendy na pražské UMPRUM a na Akademii výtvarného umění u prof. Švabinského a V. Pukla. Jako stipendista francouzské vlády odešel studovat do Paříže na École des Beaux Arts. Později člen pařížského Salonu Indépendants, kde každoročně vystavoval své díla. Do Čech se již nevrátil, v roce 1991 zemřel v Paříži.
Jeho díla se na českém trhu vyskytují zcela zřídka.

123491. Zvěstování
Zbývá:6 dnů, 20 hodin
Konec dražby:25.09.2024 21:30:00
Minimální příhoz:100 Kč
Aktuální cena:3 100 Kč

3 100 Kč 17.09.2024 19:42:37 11249
3 000 Kč 10.09.2024 9:52:57 3425