Akvarel, 13x18 cm. Signováno vlevo dole Mánes. Rám, pasparta, sklo.
Stav: Rám mírně poškozen.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu přípis - potvrzení originality.
Předložené dílo pochází z tvorby Antonína Mánesa, čelního zástupce českého umění 19. století, který je právem považován za zakladatele domácí krajinářské školy. Antonín Mánes vyšel z krajinářských výrazových prostředků klasicismu, se kterými se setkal při studiu na Akademii výtvarných umění, kde sám později pedagogicky působil. Postupně se však v jeho díle prosazovaly romantické a realistické prvky, které byly blízké jeho umělecké osobnosti. V kompozici tohoto díla zobrazujícího krajinu s poutníky se projevuje vazba na klasickou komponovanou krajinu rozdělenou do několika plánů. Mánes však na výjevu dosáhl přesvědčivosti z přírody odpozorované prostorové hloubky, která se výborně propojuje s lehkostí a vzdušností celého výjevu. Přestože jde o aranžovanou scénu, vegetace je rovněž vystižena realisticky s pozorností k detailu. Vyzdvihnout je třeba také kultivovaný autorský rukopis, harmonický kolorit přírodních odstínů a vysoce vyspělou vyváženou kompozici doplněnou o figurální stafáž. Jde o reprezentativní dílo velikána českého krajinářství.
o autorovi: 1784 - 1843
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 800 000 Kč