Antonín Hudeček - O žních

Pastel na papíře, 50x60 cm. Signováno vpravo dole Ant. Hudeček. Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 70 cm

Obraz O žních patří k vysoce ceněné krajinářské tvorbě Antonína Hudečka, který byl ve svém malířském díle krajin a přírody znatelně ovlivněn Juliem Mařákem a Antonínem Slavíčkem. Hudečkův typicky nevtíravý přednes se zřetelně projevuje i na předložené scéně, ze které malíř nechává krajinu k divákovi promlouvat bez nadbytečných příkras. Na lehce zvlněném terénu se objevují plastické stohy, zatímco okolní kraj ubíhá směrem k horizontu. Hudečkově tendenci ke spontánnímu zachycení přirozeného rázu přírody, která se promítla do postupného uvolňování rukopisu, odpovídá také volba techniky, tedy pastelu. Malíř dokázal ve výstižných náznacích a svěží barevností velmi živě zachytit atmosféru letního dne po žních, kterou výborně doplňuje nadlehčené podání oblohy. Neotřelý půvab a přesvědčivost této scény posiluje také suverénně zvládnutá vzdušná perspektiva. Předkládaný obraz je dokladem autorovy vysoké malířské úrovně.

o autorovi: 1872, Loucká u Budyně nad Ohří - 1941, Častolovice.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 4 400 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
96484. O žních
Dražba ukončena:28.06.2023 22:12:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:3 300 Kč