Antonín Dvořák - Na faře

Olej na plátně, 42x53 cm. Signováno vpravo dole A. Dwořak 1855. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem.

Vysoce kvalitní žánrová malba ve své době velmi ceněného autora vznikla v posledním roce jeho pobytu v Litomyšli. Zachycuje scénu ze života farníků na českém venkově. Postoje a gesta jednotlivých postav i výrazy na jejich tvářích vypovídají o hluboké znalosti a sepjetí autora s lidem svého kraje. Antonín Dvořák byl jedním z prvních tvůrců žánrové malby v Čechách, která se zde začala rozvíjet před polovinou 19. století. Představené dílo je ukázkou jeho zralé tvorby. Díla tohoto autora se na současném trhu s uměním vyskytují poměrně zřídka. Dílo doporučujeme jako momořádnou sběratelskou příležitost.

pozn.: Rám mírně poškozen.

o autorovi: 1817 - 1881
Narodil se v Němčicích u Litomyšle. Studoval AVU v Praze u prof. Tkadlíka a Rubena a ve Vídni u prof. Waldmüllera. Vyučoval kreslení v Litomyšli a později v Praze. Ve své volné tvorbě se věnoval hlavně portrétům, s oblibou také zachycoval život obyčejných lidí Litomyšlska a maloval zátiší. Věnoval se rovněž fotografii. V jeho další tvorbě ho zastavila nemoc očí, která vyústila ve slepotu.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 180 000 Kč

58537. Na faře
Dražba ukončena:28.04.2021 21:42:16
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:44 000 Kč