Nejdelší strana: 44 cm
Olej na plátně fixovaném na kartonu, 22x32 cm. Nesignováno. Na rámu štítek A. Chittussi. Rámováno.
Pozn.: Rám i malba mírně poškozeny. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Vzadu razítko z pozůstalosti Antonína Chittussiho číslo 32.
Tuto atraktivní krajinu lze řadit do té fáze tvorby Antonína Chittussiho, kdy autor pod vlivem malířů tzv. barbizonské školy kultivoval svou schopnost podat krajinu s realistickou pozorností k jejímu vlastnímu náboji jako nositelku prožitku. Cílem této snahy bylo přírodu skutečně vnímat tak, jak je, bez žánrových doplňků či ateliérového komponování. Na nabízeném díle se tato tendence bytostně projevuje jak ve výběru námětu, tak ve výtvarném zpracování. Chittussi zde zobrazuje skutečný výsek krajiny, jak se s ním setkal v plenéru. Malbu pojímá jako citlivý záznam přírodního výjevu, nestrojeně a formálně věrně. Obraz tak nutně zaujme živou nekřiklavou paletou přírodních odstínů zeleně, okru a světlé modře oblohy. Přes důraz na blízké pozorování přírody však Chittussiho práce není otrocká, jak je to patrné na naznačení vegetace na horizontu anebo celkovém zacházení s rukopisem, který výborně zachycuje strukturu porostu či lehkost oblak na nebi. Jde o doklad toho, že Antonín Chittussi v realistickém zachycení krajiny dosáhl vysoké úrovně a dokázal hluboce vnímat vnitřní potenciál přírody. Koupi díla lze jedině doporučit, a to již jen proto, že řada autorových prací se nachází v zahraničních sbírkách.
o autorovi: 1847 - 1891
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 700 000 Kč.