Olej na dřevěné desce, Signováno vlevo dole Chittussi. Paris. Rámováno.
Nejdelší strana: 61 cm
Olej na dřevěné desce, 27x40 cm. Signováno vlevo dole Chittussi. Paris. Rámováno.
Antonín Chittussi je jedním z nejvýznamnějších krajinářů domácí výtvarné scény 19. století, jehož tvorbu významně ovlivnila barbizonská škola, se kterou se seznámil během pobytu ve Francii. Předložená olejomalba zobrazuje lesní mýtinu, kterou lemují subtilní vertikály stromů, v jejichž pozadí se prosvítá jasná obloha. Malba svědčí o neobyčejné svobodě malířského rukopisu, kdy autor rychlými tahy štětce nanáší barvu na plochu ve snaze předat náladu zobrazené scény, zachytit dojem plynoucího okamžiku. Kompozici zasazenou do jemných valérů zelené barvy prosvětluje běloba s reflexy modrých odstínů a okru. Toto přitažlivé dílo od jedné z nejvýznamnějších osobností domácí krajinomalby je výjimečnou akviziční příležitostí, která nesmí uniknout pozornosti milovníka a sběratele české krajiny.
Pozn.: Přiložen znalecký posudek prof. PhDr. Romana Prahla, CSc. Dílo bude v budoucnu uvedeno v soupisu děl autora připravované prof. PhDr. Romanem Prahlem, CSc.
o autorovi: 1847 - 1891
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 700 000 Kč.