Amálie Mánesová - Bílá květina

Kvaš, 46x34 cm. Signováno vlevo dole A. Mánes. Rám, pasparta, sklo.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 58 cm

Podstatnou část tvorby Amálie Mánesové tvořily studie květin, ve kterých se zřetelně projevuje autorčin pronikavý výtvarný talent. Předložená malba bílé květiny je toho zářným příkladem. Dokonale odpozorované záhyby křehkých okvětí s jemnými detaily svědčí o direktním vztahu k předmětu zobrazení a snaze věrně zaznamenat příznačnost rostliny. Hra světel a stínů, díky níž malba kvašem působí perfektně realisticky, je patrná i na drobných lístcích obrácených v různých směrech podél stonků. Témuž působení přispívá i neutrální pozadí bez pojednání, které navozuje přesvědčivé zdání prostoru. Pozornost je třeba věnovat i autorčinu vypracovanému kultivovanému rukopisu, který ještě zdůrazňuje estetické kvality malby. Studie bílé květiny bezesporu patří k mimořádně sběratelsky hodnotným ukázkám tvorby přední české malířky 19. století.

o autorovi: 1817 – 1883

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 100 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
112772. Bílá květina
Dražba ukončena:27.03.2024 20:30:38
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:24 000 Kč