Pozn.: Vzadu přípis Mikulka.
Nejdelší strana: 48 cm
Olej na sololitu, 36x42 cm. Nesignováno. Rámováno.
Komorně pojaté dílo Aloise Mikulky představuje figurální kompozici z kavárenského prostředí se skupinou mužských postav. Mikulka zde uplatnil pro svůj projev typickou stylizaci, která dílu propůjčuje jemný tlumený výraz. Centrální kompozice, oproštění tvarů a smysl pro citlivé vyjádření objemů jsou s tím plně v souladu. Atmosféru obrazu podporuje také celkové aranžmá kavárenské scény a barevné řešení, které je založeno na lomených zemitých odstínech kladených na podložku v plochách. Součástí Mikulkova osobitého přednesu je také výběr námětu, který příznačně doplňuje trefně volený název. V pojetí díla se evidentně hlásí o slovo Mikulkovy hluboké zkušenosti s ilustrátorstvím a grafikou, ve kterých tento malíř vynikl. O hodnotě předložené malby od předního českého výtvarníka není nejmenších pochyb.
o autorovi: 1933-2024
Malíř, sochař, ilustrátor, scénograf. Studoval ŠUŘ v Brně v ateliéru J. Bruknera a na VŠVU v Bratislavě obor monumentální malby u J. Želibského. Vytvářel poetické obrazy, do nichž stylizuje vlastní fantazijní představy obohacené humorem, groteskní nadsázkou, charakteristické smyslem pro absurdní nazírání skutečnosti. Věnoval se malbě, grafice, ilustraci, plakátové tvorbě, drobné grafice a divadlu. Signoval své práce State Louis. Velká část jeho tvorby byla věnována dětem, spolupracoval též s rozhlasem a televizí. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Muzea města Brna, MG Brno, České pojišťovny a jinde.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 220 000 Kč