Olej na kartonu, 35x50 cm. Signováno vlevo dole Al. Kalvoda. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 65 cm
Předložený obraz pochází z díla jednoho z nejvýznamnějších studentů školy Julia Mařáka na Akademii výtvarných umění, Aloise Kalvody, který se proslavil svými krásnými krajinami, do nichž v části své tvorby promítal symbolistní nótu. Na tomto plátně je zachycena zimní krajina s potokem a zasněženým okolím. Kalvoda zde sáhl k námětu, který umožňuje soustředit se na specifické možnosti zachycení přírody v její křehké prostotě. Zároveň se tu zřetelně projevuje Kalvodova zkušenost s plenérovou malbou, kterou si mohl dobře osvojit již ve studentských letech. Na obrazu tak můžeme pozorovat jemné skloubení motivů, jak se s nimi malíř skutečně setkal. Břeh potoka přikrývá neprodyšná sněhová pokrývka, zatímco se na hladině vody shlíží větve okolní vegetace. Kalvoda na díle rozvíjí zastřenou paletu bílé lomené modrou a kovově šedou barvou. Zkušené tahy štětcem i záměrně nezřetelné kontury objektů vzdálených od diváka výborně navozují mrazivou zimní atmosféru. Kalvoda na tomto sugestivním díle opět podává důkaz své pronikavé schopnosti zaznamenat krajinu s neopakovatelným vnitřním kouzlem.
o autorovi: 1875, Šlapanice u Brna - 1934, Běhařov u Klatov
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.