Olej na kartonu, 24x34 cm. Signováno vpravo dole Al. Kalvoda. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 42 cm
Poutavý prosvětlený výjev se zimní krajinou patří k typickým ukázkám krajinářské tvorby Aloise Kalvody, jednoho z nejvýznamnějších studentů Julia Mařáka. Do nenucené kompozice malíř umístil vesnická stavení, jejichž okrově-žluté fasády oživují krajinu zahalenou sněhovou pokrývkou. Za nimi se táhne linie otevřeného horizontu podaná v tlumeném modrém odstínu. Horní část obrazu tvoří obloha s tyrkysovými tóny. Na obraze se jasně projevuje Kalvodův cit pro vyjádření vnitřní krásy krajiny. Obraz malíř vystavěl pomocí znatelných nezahlazených tahů, které výborně vystihují jednotlivé součásti výjevu. Ocenit je třeba i umnou souhru jemně rozlišených tónů běloby. Z obrazu nesporně promlouvá Kalvodův jedinečný výtvarný talent. Koupi díla lze jedině doporučit.
o autorovi: 1875, Šlapanice u Brna - 1934, Běhařov u Klatov
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.