Olej na plátně fixovaném na kartonu, 11x14 cm. Nesignováno. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Vzadu přípis.
Nejdelší strana: 22 cm
Na této drobné malířské skice se Alois Kalvoda věnoval spontánnímu zachycení výseku krajiny, které je plně v souladu s jeho zaměřením na plenérovou malbu přírody. Předložené dílo představuje rychle nahozený záznam, který malíř zjevně zhotovil přímo v kontaktu s danou lokalitou. Od toho se také odvíjejí užité výrazové prostředky. Kalvoda zde zobrazuje louku se stohem a náznak horizontu, zatímco převážnou část obrazové plochy ponechává obloze s několika oblaky. V nanášení barev gestickými tahy i jednoduché barevnosti založené na kontaktu zelené, modré a bílé promlouvá bezprostřednost a zaujetí jednoduchou krásou přírody. Jedná se o dílo, které vypovídá o autorově tvůrčí energii a schopnosti vnímat vnitřní potenciál krajiny. Alois Kalvoda je právem považován za jednoho z nejvýznamnějších studentů krajinářské školy Julia Mařáka. Nabízená práce to může jen potvrdit.
o autorovi: 1875, Šlapanice u Brna - 1934, Běhařov u Klatov
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.