Olej na kartonu, 32x38 cm. Signováno vlevo dole A. Kalvoda. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 45 cm
Tato malba Aloise Kalvody nabízí poetickou ukázku tvorby jednoho z nejžádanějších českých krajinářů. Kalvoda zde prokazuje svoji jedinečnou schopnost reagovat na příznačnost krajiny trefnou volbou výrazových prostředků. Scéna představuje pohled na husy u rybníka, jejíž kulisu vytváří vesnické stavení. Harmonicky vystavěnou kompozici s rybníkem a chalupou na pravé straně uzavírá shluk štíhlých kmenů bříz. Přesvědčivá barevnost, která vyjadřuje svěží pocit z místa, pracuje se světlými odstíny zelené, modré a okru. Upozornit je třeba i na zkušenou techniku s viditelnými tahy štětcem. Obraz doslova dýchá jasnou vzdušnou atmosférou slunného dne v tradičním prostředí. V díle je zřetelně patrný Kalvodův pozorovatelský cit, zaujetí charakterem lokality i perfektní zvládnutí techniky. Koupi obrazu lze jedině doporučit.
o autorovi: 1875, Šlapanice u Brna - 1934, Běhařov u Klatov
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.