Olej na kartonu, 35x45 cm. Signováno vlevo dole Al. Kalvoda. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 60 cm
Alois Kalvoda byl studentem pražské Akademie výtvarných umění v ateliéru Julia Mařáka. Svou malířskou tvorbu zasvětil primárně krajinomalbě a stal se jedním z vůbec nejoceňovanějších žáků Mařákovy školy. Na předloženém obraze zachytil lyrický pohled na lesknoucí se hladinu řeky, která je obklopena zasněženou zimní krajinou. Oproštěná klidná kompozice koncipovaná na střední osu doplněná vertikálními liniemi kmenů z obrazu nechává promlouvat ztišenou atmosféru, kterou ještě umocňuje efekt odlesků na vodní hladině. Velmi citlivě malíř přistoupil k práci s paletou. Barevné řešení je založeno na zastřených tónech bílé, metalických odstínech šedi říčního toku, okru a nevýrazné modré, která se prosazuje na horizontu. Melancholický dojem z malby posiluje také vyjádření křehkosti subtilního větvoví citlivou prací se štětcem. Jedná se o velmi krásné zachycení zimní krajiny od uznávaného autora, jehož dílům je zcela oprávněně přisuzována velmi vysoká hodnota.
o autorovi: 1875, Šlapanice u Brna - 1934, Běhařov u Klatov
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.