Alois  Kirnig - Pohled na zámek

Olej na plátně, 48x63 cm. Signováno vpravo dole A. Kirnig 1873. Rámováno. Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Pozn.: Rám mírně poškozen. V díle Aloise Kirniga se zřetelně projevuje formativní zkušenost s tvorbou v romantickém duchu, kterou získal v průběhu svého výtvarného školení v uznávaných uměleckých centrech (v Mnichově a v Praze). Předložené dílo s motivem zámku představuje vysoce kvalitního reprezentanta malířovy krajinomalby. Na plátně je zachycena fasáda zámecké budovy s charakteristickými prvky, která je zasazena do pokojného přírodního rámce. Kompozičně průčelí vyvažuje hladina vodní plochy v popředí obrazu. Výjev dále doplňuje figurativní stafáž dámy s kavalírem, jejichž přítomnost podtrhuje příjemnou a nenucenou atmosféru obrazu. Pro Kirniga je příznačná pečlivost v provedení detailů, jak je to patrné na způsobu podání vegetace, anebo architektonických detailů. Malíř se vyjadřoval velmi kultivovaným vyspělým rukopisem a harmonickou barevností, která je na tomto díle založena na vyvážení odstínů zelené, okrové a žluté. V horní části obrazu paletu ještě odlehčuje modrý odstín nebe. Předložené plátno spojuje všechny výtvarné kvality uměleckého stylu Aloise Kirniga, který patřil k představitelům soudobého evropského malířství té nejvyšší úrovně.

o autorovi: 1840 - 1911

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 700 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
85362. Pohled na zámek
Dražba ukončena:02.11.2022 20:58:00
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:150 000 Kč