Nejdelší strana: 133 cm
Olej na plátně, 133x68 cm. Signováno vlevo dole A. Kirnig. Nerámováno. Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Tato nádherná krajina Aloise Kirniga, jednoho z posledních a velmi kvalitních žáků Maxe Haushofera, přináší lyrický pohled na říční zákoutí s dvojicí čápů v popředí obrazové plochy. Dílo, které zachycuje výsek zdánlivě nedostižně čisté přírody, se vyznačuje působivou výtvarnou jednotou, v níž se harmonicky spojuje volba tématu a jeho umné ztvárnění. Skladba výjevu je typicky komponována tak, že se na předním místě nachází zastíněný krajinný rámec, zatímco v pozadí se otevírá jasně osvětlený průhled do krajiny, který diváka vábí jako průzračná čočka za oponou. Pojítkem mezi těmito dvěma plány obrazu je právě zmíněná dvojice čápů, které lze vnímat částečně jako symbolické vyjádření nedotčenosti přírody. Pro tuto romantickou polohu Kirnigovy tvorby je příznačný detailní rukopis, který věnuje pečlivou pozornost zachycení jednotlivých komponent vegetace se strukturou kmenů, křovisek, olistěných větví i lesklé vodní hladiny. Nezanedbatelnou součást jemné nálady tohoto obrazu představuje také práce se vzdušnou perspektivou, která se podílí na výrazu a zároveň velmi efektně vytváří hluboký prostor. Kirnigovo dílo nezapře pevné zakotvení v romantické krajinomalbě, kterou tento autor rozvíjel ještě ke konci 19. století. Sublimní a zároveň intimní dojem, který z díla vyzařuje, diváka vybízí odpoutat se od každodennosti a přenést se kamsi mimo všední realitu, kde vládne absolutní jednota člověka s přírodou. Jde o obraz galerijních kvalit s velmi vysokou hodnotou.
o autorovi: 1840 - 1911
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 700 000 Kč.