Alfréd Justitz - Dívčí akt u vody

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Restaurováno. Vzadu přípis a pečeť Aukční síň Praha Z. Jeřábek.

Olej na plátně, 69x57 cm. Signováno vlevo dole A. Justitz 24. Rámováno.
Na předloženém díle Alfréd Justitz, jedna ze zakladatelských osobností českého moderního malířství první poloviny 20. století, zobrazil vodní tok, na jehož levém břehu je na pozadí zachycen akt nahé dívky. Jedná se o nesmírně kvalitní výtvarnou práci s mistrně zvládnutou kompozicí i malířským podáním, v níž lze sledovat autorovu blízkost soudobé umělecké scéně. Ústředím motivem obrazové plochy je vodní hladina, z níž v dolní části vystupují dva akcentované balvany. Kompozici vyvažuje shluk mohutných stromů při pravém břehu. Pro autora je zcela příznačná formální stylizace, díky níž obraz působí velmi kultivovaně, až intimně. Tomuto dojmu přispívá také podání aktu v neexponované póze. Ocenit je také třeba vyváženou barevnost. Dílům Alfréda Justitze se právem přiznává velmi vysoká hodnota, která plně odpovídá autorovým kvalitám.

o autorovi: 1879 - 1934

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 950 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
75427. Dívčí akt u vody
Dražba ukončena:20.04.2022 20:35:15
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:150 000 Kč