František Sequens - Žena

Olej na kartonu, 42x21 cm. Signováno vpravo dole Sequens. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu štítek.

Nejdelší strana: 47 cm

Přední český malíř 19. století František Sequens, který bývá řazen k nazarénskému malířskému hnutí, se v díle tradičně soustředil na církevní tematiku a historické scény. Předloženou studii lze zařadit k té části jeho tvorby, v níž se zaměřoval na náboženské výjevy. Na kartonu Sequens zachytil postavu ženy ve zřaseném šatu a výrazným pláštěm, který jí splývá až po kotníky. Ruce žena drží sepjaté na hrudníku ve vyjádření zbožného gesta. Bosýma nohama stojí na útvaru, který připomene nebeské těleso. Dle jednotlivých atributů i ženina postoje se zde Sequens obrátil k motivu Ženy sluncem oděné či Nanebevzetí, který zpracoval v působivé malířské zkratce. Rychle nahozené tahy vystihují záhyby draperie, záři, která ženu obepíná, ale i její tělesné partie. Z malby dýchá harmonická nevyzývavost, která přirozeně vyplývá jak z duchovního náboje, tak umírněné barevnosti, jež byla pro Sequense typická. Dílo je velmi kvalitní ukázkou malířského směřování Františka Sequense. Lze mu připsat vysokou sběratelskou hodnotu.

o autorovi: 1836-1896
Narodil se v Plzni. Studoval AVU v Praze, Mnichově a Antwerpách. Na pražské AVU později sám pedagogicky působil. Studijní cestu podnikl do Říma, kde se seznámil s hnutím nazarénů, které ovlivnilo jeho další tvorbu.

vydraženo posouzeno znalcem
114161. Žena
Dražba ukončena:24.04.2024 21:19:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:3 200 Kč