Antoš Frolka - Děvče v kroji

Olej na plátně, 30x25,5 cm. Signováno vlevo dole A. Frolka. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Nejdelší strana: 39 cm

Na tomto obraze Antoš Frolka představuje pohled na děvče v tradičním kroji v okamžiku, kdy dívka pije ze džbánu. Frolka patřil k autorům, kteří čerpali inspiraci z venkovského folkloru a poetiky venkova. Tomuto malířově zájmu přispěl kontakt s Jožou Úprkou, s nímž sdílel nadšení pro vyjádření základních archetypálních kvalit lidové kultury. Na nabízeném díle se tendence ke zprostředkování těchto témat projevuje nejen ve volbě námětu, ale také ve zpracování. Dívku pozorujeme v bezprostředním okamžiku, který připomene reportážní momentku. Kolorit je příznačně založen na základních barevných tónech, které se vzájemně doplňují. Rovinu příjemné oproštěné jednoduchosti umně podporuje nekomplikovaná kompozice a práce se světlem. Malířskou zkušenost Frolka uplatnil v autorském rukopisu, který je nepěstěný, se zřetelnými tahy štětcem. Celkově se jedná o dílo, které velmi dobře reprezentuje malířský proud orientovaný na odhalování krásy moravské tradiční kultury.

o autorovi: 1877-1935

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč

107103. Děvče v kroji
Dražba ukončena:13.12.2023 23:30:07
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:26 000 Kč