Albín Lhota - Podvečer na pastvě

Olej na plátně, 15x31,5 cm. Signováno vpravo dole A. Lhota, datováno nečitelně. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 44 cm

Předložená olejomalba je zajímavou ukázkou díla krajináře Albína Lhoty. Horizontálně orientovaná kompozice zobrazuje tichou chvíli v přírodě s postavou pastýře. Pastevec v doprovodu věrného zvířete je otočen směrem k horizontu, kde pozoruje letmý naznak západu slunce prosvětlující obrazovou plochu. Kompozici dominuje zobrazení svahu, který překlenuje obrazový prostor a otevírá pohled na zatažené nebe. Barevnost je pojednána pomocí zdrženlivých zemitých tónu, které podporují tlumené odstíny oblohy. Působivá ukázka romantické krajinomalby s nepochybně vysokou výtvarnou hodnotou nesmí uniknout pozornosti milovníka a sběratele umění 19. století a je skvělou finanční investicí.

o autorovi: 1847 - 1889
Narodil se v Kunraticích. Jeho strýcem byl Antonín Lhota, profesor pražské akademie. Studoval AVU v Praze a Výmaru. Studijní cestu podnikl do Paříže. Zemřel v chudobě a zapomnění.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 100 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
Albín Lhota
114156. Podvečer na pastvě
Dražba ukončena:24.04.2024 21:19:47
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:22 000 Kč