Olej na plátně, 15x31,5 cm. Signováno vpravo dole A. Lhota, datováno nečitelně. Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 44 cm
Předložená olejomalba je zajímavou ukázkou díla krajináře Albína Lhoty. Horizontálně orientovaná kompozice zobrazuje tichou chvíli v přírodě s postavou pastýře. Pastevec v doprovodu věrného zvířete je otočen směrem k horizontu, kde pozoruje letmý naznak západu slunce prosvětlující obrazovou plochu. Kompozici dominuje zobrazení svahu, který překlenuje obrazový prostor a otevírá pohled na zatažené nebe. Barevnost je pojednána pomocí zdrženlivých zemitých tónu, které podporují tlumené odstíny oblohy. Působivá ukázka romantické krajinomalby s nepochybně vysokou výtvarnou hodnotou nesmí uniknout pozornosti milovníka a sběratele umění 19. století a je skvělou finanční investicí.
o autorovi: 1847 - 1889
Narodil se v Kunraticích. Jeho strýcem byl Antonín Lhota, profesor pražské akademie. Studoval AVU v Praze a Výmaru. Studijní cestu podnikl do Paříže. Zemřel v chudobě a zapomnění.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 100 000 Kč.