Nejdelší strana: 90 cm
Olej na plátně, 54x65 cm. Nesignováno. Rámováno.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Překládané dílo vytvořil kvalitní středoevropský malíř činný ve druhé polovině 19. století. Obraz představuje pohled na vesnický výjev s typicky jednoduchou rurální architekturou a hejnem slepic, které malíř umístil do předního obrazového plánu. Po levé straně lze postřehnout hladinu vodního toku, ve které se odráží odlesky jasné oblohy. K výrazným kvalitám této malby, která kombinuje realistické a romantizující prvky, lze řadit akcent na detailní zpracování zachycené scény a živý, až kontrastní kolorit. Divákovu pozornost díky umné práci s barvou upoutají atributy vesnické idyly. Pozadí zaujímá volněji naznačená krajina a krásný odstín rozptýlených prosvícených oblaků nad horizontem. Z výjevu díky tomu promlouvá prostota a nepřikrášlená skromnost. Identitu tvůrce se sice prozatím nepodařilo zjistit, jednalo se však bezesporu o malíře nezanedbatelných kvalit.