porcelánka Březová (Pirkenhammer)

57743. Dítě s papouškem

popis: Porcelán, výška 21 cm. Značeno Pirkenhammer.

Pozn.: Mírně poškozeno.

o autorovi: Továrna patří k nejstarším v Čechách, byla založena již roku 1803. Dnes se nalézá na okraji Karlových Varů. Po počátečním náběhu výroby získala zemské privilegium k výrobě porcelánu v roce 1822. Za majitelů Fischera a Reichenbacha ve 20. a 30. letech 19. století zažívá manufaktura svůj rozkvět. V 19. století byla mimořádně ceněna kvalita březovského střepu (průsvitnost a čistota). Jednalo se pravděpodobně o technologicky nejkvalitnější porcelán české provenience.
V roce 1918 se továrna stává součástí koncernu EPIAG. Po roce 1945 byla továrna znárodněna a posléze začleněna do Karlovarského porcelánu n.p., kde jí byla svěřena úloha speciálního závodu, zaměřovala se na výrobu exkluzivního porcelánu zdobeného ruční malbou.
Sběratelsky jsou ceněné mimořádně náročně malované kusy stolního porcelánu i celé servisy z 19. století, kolem poloviny 19. století se objevují kvalitně provedené figurky. V období secese kolem roku 1900 vzkvétala produkce stylově čistých jídelních servisů. Ve 20. a 30. letech se továrna zaměřila nejen na výrobu zdařilých art decových servisů, ale i na dnes vysoce ceněné porcelánové figury. Z poválečného období získávají obdiv bruselské formy.

zbývá: 52 dnů, 23 hodin

konec dražby: 09.06.2021 19:09:00

vyvolávací cena: 500 Kč

minimální příhoz: 100 Kč

aktuální cena: 500 Kč

500 Kč 15.03.2021 15:28:27 5807