Jerome Cartellier - U ohníčku

Olej na plátně, 80x100 cm. Signováno vlevo dole J. Cartellier. Rámováno.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

Francouzský umělec Jerome Cartellier je zejména znám jako malíř žánrových a mytologických scén, působil však také jako vyhledávaný portrétista. Předložené dílo představuje velmi zdařilou malbu žánrového námětu, na které Cartellier zpracoval výjev rodiny v přírodě u rozdělaného ohně. Cartellier se zde zřetelně projevuje jako zkušený zástupce realisticky orientované malířské tvorby 19. století, který uplatňoval také romantizující prvky. Dílo se kompozičním rozvrhem i pojednáním světelných podmínek soustředí na skupinový výjev v levé části obrazové plochy, zatímco zbývající prostor zaujímá živý přírodní rámec. Důraz autor evidentně kladl zejména na výstižné zachycení bezprostředního okamžiku protagonistů figurálního výjevu, který doplňují atributy jejich životní situace. O vazbě na romantizující estetiku nicméně svědčí právě podání přírodní scenérie s bohatě rozvrstveným vyobrazením cesty na kraji lesa. Jedná se o velmi kultivovanou práci zjevných výtvarných kvalit.

o autorovi: 1813 – 1892
Francouzský malíř.

vydraženo top doporučujeme
88973. U ohníčku
Dražba ukončena:26.01.2023 22:32:09
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:37 000 Kč