český malíř kolem pol. 20. stol. - Žena s holubicí

Olej na plátně, 68x59 cm. Nesignováno. Rámováno.

Na předloženém díle je zachycena postava sedící vesnické ženy s bochníkem chleba a holoubětem na hřbetu ruky. Jedná se pozoruhodnou práci, na níž lze sledovat blízkost civilismu a ruralismu s příznačnými prvky formální stylizace. Žena je oděna v pracovním oděvu, vlasy má zakryty šátkem a mírně nepřítomný pohled směřuje mimo divákovu osu. Na obraze je možné vyzdvihnout autorský styl velmi zkušeného tvůrce. Figuru vymezují výrazné suverénně vedené linie, které zdůrazňují monumentalitu zobrazené postavy. Tomuto dojmu zcela odpovídá originální volba koloritu, v němž dominují zemité barvy z teplé části spektra doplněné o modrý odstín ženina oděvu. Jednoduchá centrální kompozice, nepřikrášlený výraz a vysoce zdatná práce s rukopisem nasvědčují tomu, že dílo vytvořila vyspělá malířská osobnost. Malbu se sice dosud nepodařilo přiřadit k dílu konkrétního tvůrce, o jejích kvalitách však nemůže být pochyb.

český malíř kolem pol. 20. stol.
78838. Žena s holubicí
Dražba ukončena:29.06.2022 20:16:00
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:1 800 Kč