Olej na plátně, 60x82 cm. Signováno vpravo dole K. Holan 47. Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 103 cm
Obraz Holešovický hřbitov Karla Holana působivě zachycuje melancholickou atmosféru tichého, pozdně podzimního dne. Kompozice je vystavěna kolem úzké cesty vedoucí hřbitovem, který je rozprostřen pod holými, syrově načrtnutými stromy. V jejich větvích se už dávno ztratil poslední list a zůstala jen kostra krajinářské siluety – přízračná a tichá.
Skrze tlumenou barevnost převládajících šedých, zelených a hnědavých tónů dýchá obraz zvláštní klid, ale i pocit zádumčivosti. Ve střední části kompozice se mezi náhrobky objevuje osamělá lidská postava – nehybná, vtažená do vzpomínek či rozjímání, a snad i zastřená lehkou mlhou, která celý výjev propojuje do jednotného náladového celku.
Holanova malba zde pracuje s jemnou strukturou povrchu a citlivým zacházením se světlem, které se sotva prodírá přes husté větvoví. Výsledkem je dílo s hlubokou emocionální silou – intimní, komorní výjev, který nesentimentálně, ale s lidskostí a pokorou připomíná pomíjivost času a tichou přítomnost minulosti.
Obraz zaujme každého, kdo hledá dílo s hloubkou, náladou a výrazem. Skvost české krajinomalby s nezaměnitelnou melancholickou poetikou.
o autorovi: 1893 - 1953
Narozen v Praze. Navštěvoval soukromou školu kreslení M. Boháče a soukromý ateliér V. Beneše a O. Nejedlého. Poté studoval pražskou AVU u profesorů Pirnera a Krattnera. Po první světové válce se zařadil do proudu sociální malby. Zachycoval prostředí městské periferie, všední život prostého člověka, ale i atmosféru lidové zábavy, život cirkusu, pouti.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 250 000 Kč.