Josef Jíra - Jizera

Detail položky

Detail položky

Olej na plátně, 55x75 cm. Signováno vpravo dole J. Jíra 90. Rámováno.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Stav: Rám mírně poškozen.

Nejdelší strana: 85 cm

Obraz Jizera od Josefa Jíry představuje autora v jeho zcela charakteristické poloze, v níž se mísí vyhraněný subjektivismus s dynamickým expresivním přednesem. Malíř v médiu olejomalby nalezl možnost, jak projevit své sklony reagovat na vlastní vnímání reality a zprostředkovat jej divákovi ve vyhraněné výtvarné podobě. Nabízená malba se zcela v souladu s autorovým směřováním vyznačuje rychlým spontánním rukopisem a typicky potemnělou, až „surovou“ barevností. Expresivní vyznění podporují také světelné efekty. K tomu je třeba připočíst od Jírova díla neodmyslitelné stylizované jednooké postavy, které se stávají tichými svědky tohoto výrazového krajinného jeviště. Z obrazu čiší hloubka prožitků a hnutí, které autor velmi umně přenášel na svá plátna. Jedná se o dílo přední umělecké osobnosti poválečné expresionistické malby s mimořádnou hodnotou, která se v budoucnu nepochybně znásobí.

 

o autorovi: 1929 - 2005
Narodil se v Turnově. Studoval nejprve na odborné šperkařské škole v Turnově, poté na pražské AVU u profesorů Holého, Nejedlého, Rady. Věnoval se malbě, propagační grafice a ilustracím, od roku 1954 už pouze volné tvorbě. Koncem padesátých a v šedesátých letech procestoval mnoho zemí a seznamoval se se současným světovým uměním. Největší vliv na jeho tvorbu měl expresionismus. Jindřich Chalupecký o něm napsal, že si vytvořil "vlastní verzi expresionismu". Bohatá výstavní historie - samostatně od roku 1957 doma i v zahraničí, hojná účast i na kolektivních výstavách. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary. Vybudoval v Malé Skále v Boučkově roubeném statku galerii výtvarného umění 20. století (sochy, obrazy a grafika více něž 80ti našich výtvarných umělců).

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
100312. Jizera
Dražba ukončena:30.08.2023 21:09:30
Vyvolávací cena:10 000 Kč
vydraženo za:300 000 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
300 000 Kč 30.08.2023 21:06:30 10160
290 000 Kč 30.08.2023 21:04:13 10858
280 000 Kč 30.08.2023 21:02:18 10160
270 000 Kč 30.08.2023 21:01:20 10858
260 000 Kč 30.08.2023 21:00:57 10160
250 000 Kč 30.08.2023 20:59:53 10858
240 000 Kč 30.08.2023 20:58:22 10160
230 000 Kč 30.08.2023 6:55:30 10858
220 000 Kč 30.08.2023 0:09:23 3792
210 000 Kč 29.08.2023 12:38:53 10858
200 000 Kč 28.08.2023 3:00:47 3792
190 000 Kč 22.08.2023 16:55:50 7493
180 000 Kč limit (22.08.2023 16:55:46) 3792
180 000 Kč 22.08.2023 16:55:47 7493
170 000 Kč limit (19.08.2023 15:28:19) 3792
160 000 Kč 05.08.2023 21:00:02 7493
150 000 Kč 05.08.2023 12:50:27 10858
140 000 Kč limit (05.08.2023 12:50:10) 7493
140 000 Kč 05.08.2023 12:50:11 10858
130 000 Kč limit (05.08.2023 12:49:55) 7493
120 000 Kč 05.08.2023 12:49:56 10858
110 000 Kč limit (02.08.2023 18:52:12) 7493
100 000 Kč limit (02.08.2023 18:52:11) 12633
90 000 Kč 31.07.2023 2:43:57 12633
85 000 Kč 30.07.2023 18:19:20 7493
80 000 Kč limit (30.07.2023 18:19:14) 12633
75 000 Kč 30.07.2023 18:19:15 7493
70 000 Kč limit (30.07.2023 18:19:11) 12633
65 000 Kč 30.07.2023 18:19:12 7493
60 000 Kč limit (28.07.2023 21:11:51) 12633
55 000 Kč 28.07.2023 21:07:20 10858
50 000 Kč 28.07.2023 9:56:08 12633
49 000 Kč limit (28.07.2023 9:56:07) 10928
34 000 Kč limit (28.07.2023 9:55:39) 10928
33 000 Kč 28.07.2023 9:55:40 12633
32 000 Kč limit (28.07.2023 9:55:36) 10928
31 000 Kč 28.07.2023 9:55:37 12633
30 000 Kč limit (28.07.2023 9:55:26) 10928
29 000 Kč 28.07.2023 9:55:27 12633
28 000 Kč limit (28.07.2023 9:55:21) 10928
27 000 Kč 28.07.2023 9:55:22 12633
26 000 Kč limit (28.07.2023 9:55:16) 10928
25 000 Kč 28.07.2023 9:55:17 12633
24 000 Kč limit (28.07.2023 9:33:22) 10928
23 000 Kč 28.07.2023 9:33:23 5233
22 000 Kč limit (28.07.2023 9:33:19) 10928
21 000 Kč 28.07.2023 9:33:20 5233
20 000 Kč limit (28.07.2023 9:33:16) 10928
19 000 Kč 28.07.2023 9:33:17 5233
18 000 Kč limit (28.07.2023 9:33:13) 10928
17 000 Kč 28.07.2023 9:33:14 5233
16 000 Kč limit (28.07.2023 9:33:10) 10928
15 000 Kč 28.07.2023 9:33:11 5233
14 000 Kč limit (28.07.2023 9:33:06) 10928
13 000 Kč 28.07.2023 9:33:07 5233
12 000 Kč limit (28.07.2023 8:39:07) 10928
11 000 Kč 28.07.2023 6:53:46 1217
10 000 Kč 27.07.2023 21:48:11 7493