Olej na kartonu, 18x27 cm. Nesignováno. Rámováno.
Stav: Malba poškozena. Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Vzadu přípis Am. Mánes.
Nejdelší strana: 29 cm
Tento obraz je velmi krásnou ukázkou práce Amálie Mánesové, členky umělecké rodiny, která měla zcela zásadní vliv na vývoj českého malířství 19. století. Samotná Amálie zasvětila převažující část své tvorby krajinomalbě, k níž se řadí i toto lyrické dílo. Jedná se o velmi kultivované zachycení typicky otevřené krajinné scenérie, ve které lze cítit echo širokých horizontů a dálek, k nimž Amálie Mánesová tíhla již ve 40. a 50. letech 19. století. Hlavní osou kompozice jsou táhlé horizontály lehce konvexního tvaru, přerušené dokonale plasticky vyvedenými korunami stromů. Za nimi je v méně zřetelném barevném odstínu naznačen horizont a obloha. V obraze se zřetelně zračí autorčin vytříbený pozorovatelský talent a mistrné osvojení techniky. Zejména patrné je to na korunách stromů, které takřka dokonale navozují dojem prostoru. Také sjednocená uměřená paleta dodává obrazu jedinečnou atmosféru, která na diváka dýchá velikým, ale zároveň prostým kouzlem zobrazené přírody. Předložený obraz lze označit za výjimečnou ukázku krajinářské tvorby Amálie Mánesové.
o autorovi: 1817 – 1883
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 100 000 Kč.